Elected Officers and Stewards

The following officers and stewards for Spring 2018 – Spring 2019 were elected in an electronic vote of the membership on April 23-24, 2018.

Officers

  • Co-President for Bargaining
    • Claudio Gonzales
  • Co-President for Grievance
    • Katie Bellamy Mitchell
  • Communications Secretary
    • Katie Nolan
  • Financial Secretary
    • Yaniv Ron-El
  • General Secretary
    • Natalia Piland Chicchón
  • Divisional Representative for Biological Sciences
    • Audrey Williams
  • Divisional Representative for Divinity
    • Andrew Kunze
  • Divisional Representative for Humanities
    • Yueling Ji
  • Divisional Representative for Physical Sciences
    • Gourav Khullar
  • Divisional Representative for Social Sciences
    • Kristin Hickman
  • Divisional Representative for Social Service Administration
    • None

Stewards (1 steward slot per 25 members in each department, rounded up)

  • Biological Sciences Division
    • Cell and Molecular Biology
      • Jason Casler
    • Committee on Evolutionary Biology
      • Ben Otoo
      • Ryan Fuller
    • Computational Neuroscience
      • Peter Malonis
    • Ecology and Evolution
      • Arvind Pillai
    • Human Genetics
      • Manny Vazquez
    • Medical Physics
      • Eyjólfur Guðmundsson
    • Neurobiology
      • Joe Pak
  • Divinity School
    • Divinity
      • Andrew Kunze
  • Humanities Division
    • Art History
      • Sylvia Wu
      • Zsofi Valyi-Nagy
    • Cinema & Media Studies
      • Katerina Korola
    • East Asian Language and Civilizations
      • Yueling Ji
    • English
      • Katie Nolan
      • Arianna Gass
      • Noah Hansen
    • Germanic Studies
      • Ella Wilhelm
    • Linguistics
      • Gallagher Flinn
    • Music
      • Barbara Dietlinger
      • Anna Gatdula
    • Near Eastern Language and Civilizations
      • Ella Karev
      • Teagan Wolter
      • Betül Kaya
    • Philosophy
      • Stephen Cunniff
    • Romance Languages and Literatures
      • Isabela Fraga
  • Physical Sciences Division
    • Astronomy/Astrophysics
      • Philip Mansfield
    • Biophysical Sciences
      • Steven Redford
    • Chemistry
      • Clara del Junco
      • Jonathan Fetherolf
      • Elizabeth Bain
      • Bodhi Vani
      • Andrew Phillips
      • Kate Berger
    • Computer Science
      • Joe Wingerter
      • Mingzhe Hao
    • Geophysical Sciences
      • Grand Macdonald
    • Mathematics
      • Kevin Casto
      • Faidon Andriopoulos
      • Mathilde Gerbelli-Gauthier
    • Physics
      • Lipi Gupta
      • Robert Morton
  • School of Social Service Administration
    • School of Social Service Administration
      • Matthew Borus
      • Kristen Ethier
  • Social Sciences Division
    • Anthropology
      • Grigory Gorbun
      • Yukun Zeng
      • Kelsey Rooney
      • Alejandra Azuero
      • Yaqub Hilal
    • Comparative Human Development
      • Shruti Vaidya
    • History
      • Savitri Sedlacek Kunze
    • Political Science
      • Agatha Slupek
    • Psychology
      • Hannah Kim
    • Sociology
      • Peter Fugiel
      • Danya Lagos
      • Rishi Arora